Wykorzystujemy pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji w naszej Polityce Prywatności.

Dobór półmasek jednorazowych

Półmaski jednorazowe to najprostszy środek ochrony układu oddechowego przed pyłem. W dużym uproszczeniu jest to materiał filtrujący mocowany na twarzy za pomocą gumek. Przymiotnik "jednorazowe" jest tutaj nieco mylący, gdyż podobnie jak przy wielu innych przedmiotach określanych angielskim słowem "disposable" ilość użyć będzie zależała od kilku zmiennych.

Na początek jednak przyjrzyjmy się podstawowym właściwościom ochronnym półmasek. Warto podkreślić, że wszystkie półmaski sprzedawane w naszym sklepie podlegają certyfikacji wg normy EN 149:2001 + A1:2009 co oznacza, że ich skuteczność została potwierdzona przez niezależne akredytowane laboratorium. Wspomniana norma określa trzy klasy skuteczność półmasek:

  • FFP1 - skuteczność filtracji 80%, można ich używać gdy stężenie szkodliwej substancji jest maksymalnie czterokrotnie wyższe niż Najwyższe Dopuszczalne Stężenie (4xNDS) wg uchwalonej normy
  • FFP2 - skuteczność filtracji 94%, do 10xNDS
  • FFP3 - skuteczność filtracji 97%, do 30xNDS

Wartości NDS można wygodnie sprawdzić na stronie CIOP

Powyższe normy odnoszą się tylko do aerozoli, czyli cząsteczek rozproszonych w formie pyłów, dymów lub mgieł. Niektórzy producenci dodają warstwę węgla aktywowanego, który ma absorbować gazy. Niestety nie ma żadnych norm, które określałyby wymagania wobec skuteczności tego procesu. Z pewnością można jednak ograniczyć w ten sposób nieprzyjemny zapach niektórych gazów.

Półmaska 3M Aura 9322+ Gen3

Oprócz podziału na klasy filtrowania możemy jeszcze podzielić półmaski ze względu na kształt:

  • kształtowe, które są sztywne i zapewniają odpowiednią ilość miejsca pod maską
  • składane, wygodniejsze do przechowywania, istnieje wiele patentów w tym zakresie i często potrafią układać się one równie dobrze jak kształtowe, np. trójpanelowe półmaski Aura od 3M.

Niezależnie od konstrukcji najistotniejszym aspektem maski jest dobre przyleganie. Nieduża luka przy twarzy może drastycznie zmniejszyć skuteczność półmaski. W przypadku mężczyzn stosowanie półmaski na nieogoloną twarz w zasadzie mija się z celem.

Półmaski mogą też posiadać zawór wydechowy, zwiększa on przepływ wydychanego powietrza co znacząco poprawia komfort i higienę.

Kiedy należy wymienić półmaskę?

Jak wspomnieliśmy we wstępie, półmaski jednorazowej można czasem używać wielokrotnie. Półmaski z symbolem "R" w specyfikacji można stosować podczas więcej niż jednej zmiany. Generalna zasada mówi, że półmaskę należy wymienić gdy znacznie wzrosną opory oddychania. Oznacza to, że pory w materiale zapchały się już odfiltrowanymi cząsteczkami. Następuje to tym szybciej im bardziej zanieczyszczone jest powietrze. Wszelkie uszkodzenia materiału lub taśm mocujących również eliminują maskę z użycia. Istotna jest także higiena, półmaska powinna być czysta i sucha. Jeżeli zatem zdejmujemy półmaskę to należy to robić czystymi rękoma i zadbać o odpowiednie opakowanie. Tutaj również możemy wspomnieć na sprytny patent w maskach 3M Aura Gen3 - na górnym i dolnym panelu są specjalne patki, za które można zdjąć i założyć półmaskę, nawet w rękawicach roboczych, nie brudząc materiału filtrującego. Higiena jest też ważna aby ograniczyć rozwój zarazków na półmasce, niemniej trzeba pamiętać że w takim miejscu nie da się go wyeliminować całkowicie. Należy zatem wymieniać półmaski w rozsądnym czasie i nigdy nie używać cudzej półmaski.

Wyprzedaż