Wykorzystujemy pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji w naszej Polityce Prywatności.

Jak chronić się przed smogiem?

Co to jest smog?

Smog to doskonale znane mieszkańcom miast zjawisko. Jego nazwa pochodzi od połączenia słów smoke (ang. dym) i fog (ang. mgła) co dobrze oddaje istotę zanieczyszczenia, czyli ciemną chmurę pyłów unoszącą się nisko nad powierzchnią Ziemi.

W polskich warunkach mamy zwykle do czynienia ze smogiem zimowym spowodowanym ogrzewaniem domów za pomocą kotłów o bardzo złych parametrach emisyjnych. Niestety często dochodzi do spalania odpadów węglowych, płyt klejonych, nie wspominając już o tworzywach sztucznych i śmieciach. Do tego dochodzą spaliny z pojazdów silnikowych.

Powstawanie smogu utrudniają opady atmosferyczne i silny wiatr. Natomiast najgorzej jest w bezwietrzne i bezchmurne dni, szczególnie jeśli dojdzie do inwersji termicznej. Również położenie w dolinach pomiędzy górami, czy kotlinach rzek sprzyja gromadzeniu się zanieczyszczeń w powietrzu.

Głównymi składnikami smogu są pyły PM10 (cząsteczki o średnicy mniejszej niż 10µm, w tym bardzo groźny Benzo(a)piren) i PM2,5 (średnica < 2,5µm) oraz gazy: tlenki siarki (SOx), ozon (O3), tlenek węgla (CO) i tlenki azotu (NOx).

Jak się chronić?

Podstawowa zasada ochrony to przede wszystkim unikanie zagrożeń. Gdy jednak musimy przebywać w zanieczyszonym powietrzu to należy stosować środki ochrony dróg oddechowych.
Stosunkowo łatwo jest ochronić się przed pyłami. W tym celu stosujemy półmaski filtrujące, naszym klientom polecamy półmaskę 3M Aura 9322+ Gen3, klasy P2 (zatrzymującej 94% cząsteczek, czyli zabezpiecza nawet przy dziesięciokrotnie przekroczonej normie). Gen3 wyposażona jest w nowoczesny zawór wydechowy, który znacząco zmniejsza opór przepływu co jest szczególnie istotne dla osób uprawiających sport.

Klasyczna półmaska filtrująca nie chroni przed trującymi gazami w smogu. Pomaga dodanie warstwy węgla aktywowanego, który absorbuje gazy. Niestety nie ma żadnych norm, które określałyby wymagania wobec skuteczności tego procesu.

Przeczytaj więcej o półmaskach jednorazowych

Rozwiązaniem mogą być półmaski wielorazowe, do których można mocować wybrane pochłaniacze i filtry. W omawianym przypadku tlenków siarki i azotu stosować należy pochłaniacz E1 i oczywiście filtr P2. Niestety powstaje w ten sposób znacznie większa i cięższa konstrukcja.

Mimo większego ciężaru wielorazowe półmaski mogą być dobrym wyborem dla osób podejmujących intensywny i długotrwały wysiłek zimą, czyli wtedy kiedy smog w naszym kraju jest najczęstszy. W półmaskach jednorazowych dochodzi niekiedy do skraplania się pary wodnej z wydychanego powietrza wewnątrz półmaski. W silikonowej półmasce wielorazowej fitry nie mają kontaku z wydychanym powietrzem i wilgoć nie wpływa negatywnie na ich skuteczność działania oraz higienę użytkowania.

Przeczytaj więcej o półmaskach wielorazowych

Wyprzedaż